Jak karmić dziecko? Butelki dla dzieci

Niezależnie od tego, czy dziecko karmione jest piersią czy mlekiem modyfikowanym, to w każdym przypadku zdarzają się sytuacje, w których trzeba skorzystać z pomocy butelki. Jak karmić dziecko w sposób prawidłowy i na co zwrócić szczególną uwagę?

Wybór butelki do karmienia

Rynek akcesoriów dziecięcych jest bardzo obszerny i osoba nie posiadająca żadnego doświadczenia w tym temacie może czuć się nieco zagubiona widząc różnorodność dostępnych butelek dla dzieci. Wybierając butelki dla dzieci, trzeba przede wszystkim zastanowić się nad ich pojemnością. Im dziecko jest młodsze, tym mniejszej butelki potrzebuje. W pierwszych tygodniach życia w zupełności wystarczą dwie niewielkie buteleczki.

Odpowiednia pozycja do karmienia

Aby dziecko się nie zakrztusiło podczas przyjmowania pokarmu, to należy zadbać o jego właściwą pozycję. Zależna jest ona od wieku dziecka – niemowlaki powinny być karmione na leżąco – a im dziecko starsze, tym bardziej można je pionizować. Należy zwrócić przy tym uwagę na to, na ile maluch ma rozwiniętą umiejętność przełykania.

Czystość butelek

Organizmy małych dzieci są dużo bardziej podatne na działanie bakterii niż organizmy osób dorosłych, dlatego trzeba zadbać o to, aby posiłku były podawane dzieciom w czystych buteleczkach. Na rynku dostępne są modele, które bez problemu można wyparzać – zarówno zalewając wrzątkiem, jak i przy pomocy specjalistycznego urządzenia.