Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy?

Przepisy polskiego prawa stanowią o tym, że dziecko powinno być przewożone w specjalnym foteliku samochodowym. Z jakich względów jest to obligatoryjne i na co trzeba zwrócić uwagę wybierając foteliki samochodowe?

Bezpieczeństwo – sprawa kluczowa

Najwyższy priorytet przy wyborze fotelika samochodowego powinny mieć względy bezpieczeństwa. Obecnie, wszystkie foteliki samochodowe dla dzieci, które zostały dopuszczone do sprzedaży, muszą z wynikiem pozytywnym przejść boczne testy zderzeniowe. Fotelik musi być wykonany z wytrzymałego materiału, co wiąże się z jego ciut wyższą ceną, jednak w tym przypadku na względach bezpieczeństwa własnych dzieci nie ma co oszczędzać.

Odpowiednie dopasowanie fotelika

Rzecz bardzo ważna – dopasowanie fotelika do wieku, wagi i wzrostu dziecka. Zarówno zbyt mały jak i za duży fotelik nie będą w optymalny sposób spełniały swojej funkcji, a wręcz przeciwnie – mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo maluchów. Większość fotelików posiada specjalną regulację, która pozwala na używanie go przez kilka lat. Przed zakupem fotelika samochodowego należy zapoznać się z zaleceniami producenta informującymi o tym, dla jakich dzieci został przeznaczony ten konkretny model.