Inne wersje kostki Rubika – 17×17, kostka typu Gear Cube, Rubik’s Twist

Popularna kostka Rubika została opatentowana w 1974 roku i od tego czasu osiągnęła rekordowy dla zabawek logicznych wynik ponad 350 milionów sprzedanych egzemplarzy, co czyni ją najlepiej sprzedającą się łamigłówką na świecie. Kostka stanowi świetne wyzwanie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, rozwijając zdolność logicznego myślenia, zapamiętywania, a także sprawność palców. Nic więc dziwnego, że od czasu pojawienia się na rynku oryginalnej kostki Rubika powstało wiele niestandardowych wersji łamigłówki, opierających się na oryginalnym mechanizmie.

Kostki Rubika aktualnie dostępne są w wielu różnych wymiarach oprócz standardowych 3x3x3. Najmniejsza zabawka to ta o wymiarch 2x2x2, nazywana „Miniaturową Kostką Rubika”, podczas gdy największa kostka ma wymiary aż 33x33x33. Kostki różnią się także kształtami – podczas gdy najpopularniejsza kostka jest sześcianem, można spotkać łamigłówki o nieregularnych wymiarach, takich jak 2x3x4 albo 3x3x9. Pomimo tak istotnych różnic, techniki ich układania oparte są zazwyczaj na podstawowych metodach, wykorzystywanych w klasycznej kostce.

Oprócz wymiarów kostki różnią się także kształtem. Znaleźć można nietypowe kostki typu Gear Cube, Rubik’s Twist bądź Rubik’s Magic, będąca płaską płytką z namalowanymi okręgami. Kostka typu Gear Cube oparta jest na mechanizmie zębatkowym, dzięki czemu zmienia kształt podczas układania, podnosząc poziom trudności, zaś Rubik’s Twist występuje w postaci długiego, nierozłącznego węża, którego można układać w dowolne kształty. Ze względu na duże wykorzystanie inwencji twórczej, zabawka ta rozwija kreatywność i jest odpowiednia dla dzieci.