Zabawki na biegunach – od kiedy?

Zabawki na biegunach, dostępne dziś w najróżniejszych wersjach, to od setek lat klasyczna atrakcja dla dzieci. Stanowią nie tylko ciekawą formę rozrywki, ale wspierają też rozwój motoryczny i uspokajają. Wielu rodziców zastanawia się jednak, od kiedy dziecko może korzystać z tego typu sprzętów.

Współczesne zabawki na biegunach przeznaczone są dla maluchów na etapie niemowlęcym, jednak podstawowym warunkiem jest tu nabyta umiejętność stabilnego siedzenia oraz zachowania równowagi. Bujane zabawki wspierają co prawda koordynację ruchową, jednak dziecko musi mieć rozwinięte podstawowe umiejętności w tym zakresie. Oczywiście na tym etapie wciąż nie jest to jeszcze w pełni samodzielna zabawa – niemowlę, które ma kilka lub kilkanaście miesięcy należy przez cały czas asekurować i absolutnie nie wolno zostawiać z zabawką samego.

Ważny jest również wybór odpowiedniej zabawki na biegunach. Należy zwrócić tu uwagę na jej wysokość – najmłodsze dzieci powinny korzystać z najniższych, dostępnych w sklepach wersji. Siedzisko musi posiadać oparcie i być na tyle szerokie, by dziecko nie zsuwało się na boki. Z kolei uchwyty powinny umiejscowione tak, żeby maluch mógł je swobodnie trzymać. Dobrze również, by bieguny zakończone były gumą lub innym tworzywem, który zabezpieczy przed zbytnim rozbujaniem. Najistotniejszą kwestią jest oczywiście bezpieczeństwo – zabawka, jak każdy gadżet czy sprzęt dziecięcy, musi spełniać odpowiednie normy i posiadać ważne certyfikaty.