Kostki Rubika 3x3x3 nie mają ograniczeń wiekowych

Bawi, uczy logicznego myślenia, kształtuje wyobraźnię i kreatywność, a przy tym jest dobrym trenerem cierpliwości. Niewiarygodne, ile zalet kryje w sobie niepozorna zabawka, jaką jest kostka Rubika.

Po kostkę Rubika sięgamy od lat 70. ubiegłego wieku. Wielu dzisiejszych inżynierów i specjalistów w dziedzinie nauk ścisłych swój sukces zawdzięcza właśnie tej zabawce. Rozwiązywanie łamigłówki ułatwia zdobywanie wiedzy matematycznej. Rozwija też umiejętność przewidywania i planowania kolejnych kroków. Samo przekładanie palcami kolorowych elementów służy zdolnościom manualnym.

Kostki Rubika 3x3x3 bawią nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Obecnie sztuka rozwiązywania tej łamigłówki traktowana jest jak sport, a jej pasjonaci spotykają się na zawodach. Rywalizacja polega na tym, by z zadaniem posegregowania kolorowych elementów sześcianu w odpowiednie grupy, poradzić sobie w jak najkrótszym czasie. Najlepszym zawodnikom zajmuje to kilka sekund. Wybitni kostkę Rubika układają jedną ręką i nie muszą przy tym na nią patrzeć. Zmysł wzroku zastępują im algorytmy.
Wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci to nie jedyne zadanie, z którego kostki Rubika 3x3x3 doskonale się wywiązują. Zabawka ta zdobywa swoich zwolenników również wśród seniorów. Jej układanie jest dobrym treningiem pamięci, z którą osoby w jesieni życia miewają problemy. Niepozorny sześcian może więc połączyć co najmniej trzy pokolenia w drodze do wspólnego celu – znalezienia najprostszej metody na rozwiązanie tek kolorowej łamigłówki.