Megaminx – najtrudniejsza Kostka Rubika?

Kostkę Rubika 3x3x3 kojarzy niemal każdy. Z umiejętnością układania bywa gorzej. Potrafi to na prawdę niewielka ilość osób, co jest o tyle dziwne, że ten typ układanek logicznych jest dość prosty. Jedynym wyzwaniem jest nauczenie się co najmniej sześciu algorytmów.

Społeczność miłośników kostek prężnie rośnie, a wprost proporcjonalnie rośnie również rynek łamigłówek logicznych. Dzisiaj dostępnych mamy osiem kostek głównych oraz mnóstwo ich modyfikacji. Kostki główne wykorzystywane są na turniejach speedcuberskich i to właśnie pod nie tworzone są dyscypliny.

megaminxJednak tutaj pojawia się pytanie, która kostka jest najtrudniejsza do ułożenia? Zdecydowanie megaminx jak ta tutaj, Ten dwunastościan nie nadaje się dla kogoś kto nie miał styczności z Kostkami Rubika w swoim życiu. Potrzeba skompletowania, aż dwunastu kolorów może z początku przytłoczyć. Juan Pablo Huanqui, obecny rekordzista w układaniu megaminxa na czas pokonał tą łamigłówkę w czasie 27.81 sekund. Natomiast zaczynając swoją przygodę z megaminxem najlepiej zacząć od metody LBL, z którą powinien poradzić sobie każdy. Oczywiście, trzeba nauczyć się kilku algorytmów, lecz to nie powinno sprawiać problemu osobie, jaka zabiera się za tą kość.

Podsumowując, megaminx nie jest kostką dla początkujących. Najlepiej zacząć od 3x3x3, potem 4x4x4, albo 2x2x2 i dopiero zainteresować się megaminxami. Nie znaczy to jednak, że nie da się nauczyć go układać jako pierwszą łamigłówkę, jednak może to być nieco problematyczne. Na rynku dostępne są modele na czarnych, białym i kolorowym plastiku, więc każdy powinien znaleźć ten, który mu najbardziej przypasuje. Megaminx ze względu na swoją złożoność gwarantuje mnóstwo zabawy przy poznawaniu zagadki oraz doskonaleniu czasów układania osobom średnio zaawansowanym.