Czy słyszałeś o zabawach muzycznych dla dzieci?

Zabawy muzyczne dla dzieci stanowią świetny sposób na rozwiniecie poczucia rytmu u maluchów i zaznajomienie ich z dźwiękami, jakie wydają różnorodne instrumenty muzyczne, a nawet zwykłe, otaczające je na co dzień przedmioty. Są to gry, w które każdy rodzic może bawić się ze swoimi pociechami w zaciszu własnego domu lub mieszkania. Nie wymagają one żadnego wcześniejszego przygotowania muzycznego, a nawet doświadczenia w grze na instrumentach. Do części z nich wymagana jest większa liczba uczestników, warto więc organizować spotkania z innymi rodzicami i ich dziećmi, i bawić się wspólnie.

Przykładowe zabawy muzyczne dla dzieci

Takich gier jest cała masa, ale tylko część z nich jest naprawdę popularna. Przykładem może służyć tu gra w kolorowe chusty. Jest to zabawa, która wymaga sporo miejsca, dlatego jest też idealna na pikniki i inne spotkania na świeżym powietrzu. Polega ona na rozłożeniu na podłożu różnobarwnych mat lub właśnie chust, które układać będą się w kształt okręgu. Dzieci w takt muzyki krążą dookoła nich, a gdy muzyka przestaje grać, prowadzący zabawę mówi, na pole o jakim kolorze powinny stanąć dzieci. Jeśli nie zdążą zrobić tego przed wyznaczonym z góry czasem, to odpadają z rozgrywki, a zabawa toczy się dalej.

Jakie są zalety takich zabaw?

Muzyczne zabawy dla dzieci (eduksiegarnia) przede wszystkim dają dużo radości najmłodszym. Wiele z nich, tak jak opisana we wcześniejszym akapicie gra w chusty, angażuje też dzieci ruchowo, co dodatkowo pozytywnie wpływa na ich rozwój. Głównym celem takich gier jest wykształcenie pewnej świadomości muzycznej, ale pozwalają one również na rozwój kreatywności i pomysłowości, oraz rozwój swoistego zmysłu estetycznego.