Nauka jazdy na rowerku trójkołowym

Dzieci uwielbiają jazdę na rowerze. Jednak zanim opanują trudną sztukę poruszania się na dwóch kółkach, czeka je wiele wywrotek. Doskonałym sposobem na to, aby najmłodsze dzieci przyzwyczajać do jazdy na rowerku jest zakup modelu wyposażonego w trzy koła.

Rowerek na trzech kołach – frajda z zabawy

Dzieci mają mnóstwo pomysłów na to, jak spędzić czas na rowerze. Jedną z najbardziej popularnych zabaw są wyścigi rowerowe. Z tego względu, już podczas zakupu roweru na trzech kółkach warto zwrócić uwagę na jego stabilność. Taki rowerek ze względów praktycznych nie powinien być zbyt ciężki – dziecko może nie mieć na tyle siły, aby pedałować na zbyt ciężkim rowerze.

Kiedy zacząć naukę jazdy na rowerku?

W zasadzie jest to bardzo indywidualna kwestia, zależna od stopnia rozwoju konkretnego malucha. Jednak w przypadku, gdy dziecko rozwija się w sposób prawidłowy i nie stwierdzono u niego żadnych wad postawy, to na rowerek trójkołowy można sadzać już dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia. Oczywiście takie przejażdżki mogą odbywać się tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Przy tak małych dzieciach nieodzownym elementem rowerka na trzech kołach jest specjalna rączka umożliwiająca sterowanie i prowadzenie rowerka. Dobrze, jeżeli będzie ona odpowiednio długa – wówczas rodzic nie będzie musiał się zanadto schylać.