Jak ważne są lektury szkolne w szkole podstawowej?

Już w pierwszych latach edukacji pojawiają się lektury szkolne, które dziecko ma przeczytać, a następnie wspólnie z rówieśnikami omówić. Niektórzy rodzice jednak lekceważą dydaktyczną funkcję czytania, zniechęcając tym dzieci do zainteresowania literaturą. Tymczasem lektury mają niezwykle ważny wpływ na prawidłowy rozwój dzieci.

Lektury w szkołach podstawowych

Pierwsze książki, które dziecko ma w całości przeczytać, z reguły nie są zbyt wymagające i ograniczają się do kilku stron tekstu. Może to być na przykład opowiadanie „O psie, który jeździł koleją” lub fragmenty „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Pomagają one dziecku rozwijać wyobraźnię i umiejętność czytania ze zrozumieniem, a ponadto przekazują pewne podstawowe wartości moralne, które są niezwykle ważne w prawidłowym rozwoju dzieci. Ponadto czytając lektury maluch rozwija umiejętność płynnego czytania, której wczesne opanowanie jest niezwykle ważne dla późniejszej edukacji.

Bardziej wymagająca literatura

Wraz z kolejnymi latami edukacji pojawiają się nieco dłuższe i bardziej wymagające lektury, takie jak na przykład „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy czy „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Wciąż jednak jest to literatura przeznaczona dla dzieci, przyjemna do czytania i z pewnym ważnym morałem. Niezwykle ważne jest, by uczniowie czytali również nieco dłuższe pozycje ze względu na to, że zakorzeniają one w nich pewnego rodzaju nawyk regularnego czytania oraz pomagają rozwijać ortografię, ucząc jednocześnie nowych słów.

Jeśli temat Cię zainteresował powinieneś odwiedzić ten adres: https://ksiegarnia.pwn.pl/Ksiazki/Lektury-szkolne,706212865,k.html