Przemoc w szkole — co robić, gdy dziecko jest zastraszane?

Bullying to psychiczna lub fizyczna przemoc wobec osoby. Eksperci uważają, że przemoc w szkole jest problemem całej klasy, a nie tylko dziecka. Przemoc może spotkać każde dziecko, bez względu na wygląd czy cechy osobowości.  Często rodzice nie wiedzą, jak rozpocząć rozmowę z dzieckiem i co mu doradzić.

Jak sprawić, by dziecko zaczęło mówić?

Aby zrozumieć, co dzieje się z dzieckiem w szkole lub w innej grupie dziecięcej, ważne jest, aby wygospodarować czas na takie rozmowy. Nie wyskakuj nagle z pytaniem „z kim się przyjaźnisz w szkole?”,  tylko regularnie rozmawiaj o tym, jak minął dzień, co było miłe, co mu się nie podobało. W każdym związku zaufanie buduje się stopniowo. Jeśli macie dobry kontakt i takie rozmowy są częścią rodzinnej kultury komunikacji, dziecko będzie mówić o trudnościach z kolegami ze szkoły. Ważne jest, aby nie dokonywać żadnych ocen. Często rodzice czują, że ich obowiązkiem jest ocenianie informacji, które otrzymują od swojego dziecka wraz z poradami. To działa do pewnego wieku, jednak kiedy dziecko zaczyna czuć się jak dorosły, przestaje przyjmować wykład, odpowiada „wszystko jest w porządku” i wychodzi do swojego pokoju.

Co jest ważne w pierwszej kolejności?

Ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem, pytać dokładnie o to, co jest nie tak i traktować jego słowa poważnie, dając mu do zrozumienia, że rozumiesz jego ból. Powiedz dziecku, że to jest złe i nie powinno tak być. Ważne jest, aby uświadomić dziecku, że przemoc psychiczna jest również przemocą i że zranione uczucia młodej osoby są ważne. Ważne jest, aby w tej chwili był rozumiany i akceptowany.

Jak prowadzić rozmowę?

Słuchaj uważnie, nie przerywaj, zadawaj proste pytania: „Co było dalej? Co powiedziałeś?” Prawdopodobnie doświadczysz całej gamy negatywnych uczuć, ale ważne jest, aby dziecko zobaczyło, że możesz spokojnie przyjąć tę informację i równie spokojnie zacząć radzić sobie z problemem. Reakcja rodzica jest czasem straszniejsza niż to, co się stało. Podsumuj to, co zostało powiedziane, okazując empatię. Zaoferuj pomoc, aby dziecko wiedziało, że jesteś po jego stronie i że jest chronione. Omów, że porozmawiasz z nauczycielem, za zgodą dziecka.

Wyjaśnij dziecku, że nie chodzi o niego

Przemoc jednej osoby wobec drugiej wynika z potrzeby pozbycia się przez tę pierwszą negatywnych uczuć spowodowanych problemami w jej życiu. Podkreśl, że powodem agresywnego zachowania jest życie osobiste agresora, a nie osobowość dziecka. Taka rozmowa przywraca człowiekowi wiarę w siebie, co stanowi poważną obronę i zapobiega ewentualnej traumie związanej z zaistniałą sytuacją.

Podziękuj za szczerość

Być może nie było to dla dziecka łatwe do powiedzenia. Zwróć uwagę dziecka na to, że nikt nie powinien znosić przemocy i że nie powinno ono milczeć i odmawiać ochrony przez dorosłych tylko dlatego, że sprawca uważa to za tchórzostwo. Przemoc w szkole trudno rozwiązać samodzielnie. To nie jest uczciwy pojedynek, tylko brutalność.

Porozmawiaj z nauczycielem

Przemoc w skole jest problemem dotyczącym całej klasy, a nauczyciel jest niewątpliwie główną postacią w procesie edukacyjnym. Należy przeprowadzić spokojną rozmowę z nauczycielem, opisać swój pogląd własnymi słowami dziecka, opowiedzieć o jego stanie emocjonalnym i poprosić o opinię nauczyciela. Rozmowa nie powinna być w żadnym wypadku oskarżycielska, ponieważ agresja wywoła kontragresję. Uzgodnienie kolejnych kroków, w miarę możliwości wspólnie.

Jeśli nic nie działa

Jeśli nic się nie zmieni, notuj — rób zdjęcia zniszczonego mienia (podartego plecaka, zeszytu). Jeśli jest to cyberprzemoc i dzieje się to w sieci, zrób zrzuty ekranu. Porozmawiaj z rodzicami innych uczniów — być może ich dzieci też są dręczone. W tym przypadku możecie działać razem. 

Więcej informacji na temat przemocy w szkole znajdziesz na Eduksiegarnia.pl